O Git Games


Witaj, nazywam się Adrian Borejko i jestem autorem tego bloga. Piszę na nim o grach fabularnych i powiązanych z nimi tematach. Gry fabularne są moją pasją od 1986 roku.

Od kilkunastu lat prowadziłem blogi poświęcone grom fabularnym. Takim pierwszym blogiem stricte o grach był blog Gry Fabularne, który założyłem w okolicach 2006 roku. Wcześniej było kilka innych, na Operze, Onecie. Pisałem również do pierwszych portali dziennikarstwa obywatelskiego.
Jeszcze wcześniej moje teksty pojawiały się w magazynach hobbystycznych: Magia i Miecz, Portal, Kwarta. Publikowałem też dla kilku serwisach internetowych m.in. Valkiria, Unreal Fantasy, Esensja, HistmagPolygamia czy Gadżetomania.

Git Games jest naturalną ewolucją bloga Gry Fabularne, w przeciągu dziesięciu lat opublikowałem kilka tysięcy tekstów. Kilka lat temu otworzyłem sklep internetowy z grami bitewnymi, fabularnymi, planszowymi, książkami, komiksami i podobnymi rzeczami. Nic zatem nie świadczy bym rozstał się z moim hobby.

Przez te wszystkie lata zdobyłem sporo doświadczenia, a sam blog ewoluował. Początkowo był miejscem gdzie pisałem stricte o role playing games, z szczególnym naciskiem na Dzikie Pola i WFRP
Potem było już nieco inaczej.

Gry Fabularne określano na różnorakie sposoby, począwszy od opiniotwórczego, a skończywszy na obrazoburczym. Pojawił się w pracach naukowych, wymieniano go jako najpopularniejszy blog o RPG w Polsce (np. Raport o blogosferze RPG 2013), co zdawały się potwierdzać statystyki Google Analitycs ( około 25 000 UU/miesięcznie). Na moim blogu pojawiła się sporo wpisów gościnnych, a wśród nazwisk pojawiały się nie tylko osoby związane z grami, a autorzy poczytnych książek, projektanci gier wideo i wiele, wiele innych osób związanych z nauką, finansowaniem społecznościowym, branżą gamedev etc. etc.

Przez szereg lat stworzyłem wiele inicjatyw integrujących społeczność fanów RPG, począwszy od niewielkich jak Tydzień Małych Gier Fabularnych, poprzez Karnawał Blogowy RPG, skończywszy na Dniu Darmowych Gier Fabularnych. Jedna z jego edycji była niewątpliwie największą tego typu imprezą w Polsce - łączna pula darmowych materiałów, które rozdałem oscylowała wokół kilkunastu tysięcy PLN. Obydwa wydarzenia działały dzięki społeczności polskich graczy i wydawców, a ja tylko zainicjowałem i przeniosłem na polski grunt te zachodnie eventy.

Cóż poza kilkoma zmianami nazwy oraz adresów - prowadzę bloga po dziś dzień, zaś ja z niewątpliwą przyjemnością przyglądam się (nader często krytycznym okiem) grom fabularnym w Polsce i na świecie.
Prawdopodobnie nic nie powinno się zmienić w tej materii.

Pisząc teksty posiłkuję się blogami i serwisami zagranicznymi, cześć z nich znajdziecie wymienioną w tekście: Co czytać, śledzić, gdzie warto zajrzeć ?

Zasadniczo staram się nie pisać o tym co pojawia się na polskich portalach, czy blogach o grach RPG, choć bardzo rzadko czynię ku temu wyjątki.

Nieodłączne części Git Games to kilka działów:
 • Aktualności to informacje wydarzeń związanych z grami fabularnymi.
 • Varia to teksty zazębiające się w jakiś sposób z role playing games. To nauka, kultura, historia, wszystko co powiązane jest z człowiekiem bawiącym się, czyli homo ludens.
 • Gry wideo, te interesują mnie od początków lat osiemdziesiątych, kiedy to otrzymałem mikrokomputer Commodore 116 , a więc i tu jest dla nich miejsce. 
 • Historia RPG w Polsce - w trakcie ostatnich lat zebrałem sporo informacji na temat kilkudziesięciu lat historii naszego hobby w Polsce. Historia ma to do siebie, że ciągle znajdujemy nowe fakty i dzielę się nimi z Czytelnikami.
 • Tym, którzy pierwszy raz, to teksty praktyczne do wykorzystania na sesji, bądź dla osób początkujących. 
 • Tym, którzy chcieliby ale już nie mogą - teksty oscylujące wokół teoretycznych rozważań na temat gier.
 • Inspiracje - seria tekstów, które chciałbym aby były natchnieniem lub ideą do waszych Nowych Odważnych Pomysłów.
 • Galeria - grafiki nieodłącznie związane były z podręcznikami do gier fabularnych. Staram się przedstawiać nie tylko ulubione grafiki, ale i sylwetki ich autorów. 
 • Wywiady, przeprowadziłem kilkadziesiąt wywiadów z ludźmi związanymi w jakiś szczególny sposób z grami fabularnymi. Oprócz tego pojawiło się około kilkudziesięciu wpisów w ramach cyklu Pisarze o RPG, gdzie pojawiły się takie osobistości jak: Andrzej Zimniak, Emma Popik, Andrzej Pilipiuk, Konrad T. Lewandowski i wielu, wielu innych. Podobnie było z kolejnym cyklem Projektanci gier wideo o RPG.
 • Felietony, teksty nierzadko krytyczne w których przyglądam się temu co dzieje się wokół gier fabularnych w Polsce i na świecie. 
 • Obuhem miecza - błąd zamierzony, bowiem pojawiają się tutaj treści humorystyczne i takie cykle jak: Idiota Zagra Nico czy Tetryki.
Dotychczas moim celem w tym miejscu nie było wskazywanie porad, technik, trików itp.
Trudno się dzielić wiedzą z bagażem doświadczeń i świadomością, że tego typu tekstów jest multum. Kiedyś uważałem, że pomysły są cenne, te lepsze stosowałem do większych i lepszych projektów, o których raczej nie wspominałem na blogach.

Moim celem raczej nie jest propagowanie informacji wśród tych, którzy do tej pory nie interesowali się RPG, choć jeśli nie wiesz czym są gry fabularne, możesz skorzystać z tekstu O grach fabularnych.

Czytelnikami tego miejsca jest (i było) wiele znanych osób powiązanych z grami w Polsce, tu zaręczam że są to znacznie ciekawsze i kreatywniejsze ode mnie osoby.

Dziękuje wszystkim tym, którzy do tej pory publikowali na łamach witryny.
Jeśli chcesz dołączyć do grona tych osób wystarczy skontaktować się ze mną.

Prześlij komentarz

MKRdezign

{facebook#gitgames} {twitter#gitgames} {google-plus#GitgamesBlogspotRPG}

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget